top of page

Nova internet prevara penzionera, lažni profili nude udvostručivanje penzije - kako se zaštititi

RUP

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje upozorio je penzionere na nove pokušaje prevare preko društvenih mreža, gde se profili lažno predstavljaju kao zvanični profili PIO Fonda. Penzionerima se nudi udvostručena penzija uz zahtev za dostavu ličnih podataka. Direktorka Sektora za odnose sa javnošću PIO Fonda ističe da ovaj fond nikada ne traži takve podatke, jer ih već poseduje u svojoj bazi. Predsednica Upravnog odbora Republičke unije potrošača, Vesna Perinčić, upozorava da ako ponuda zvuči previše dobro da bi bila istinita, verovatno nije. U slučaju da su penzioneri već postali žrtve prevare, prvi korak je da se obrate policiji.





Direktorka Sektora za odnose sa javnošću PIO Fonda Jelica Timotijević, naglasila je da je lažni profil koji je koristio njihov logo izgledao kao zvanična komunikacija fonda. Upozorava penzionere da se u ovim slučajevima uvek obrate fondu za potvrdu i da pažljivo razlikuju zvanične profile PIO Fonda od lažnih, koji koriste latinicu umesto ćirilice.

Timotijevićeva je ukazala da je PIO Fond primio brojne pozive zabrinutih penzionera koji su dobili poruke sa lažnih Fejsbuk profila.


U tim porukama penzionerima je obećano da će im PIO Fond udvostručiti penziju, ali pod uslovom da dostave svoje lične podatke. Najviše prijava stiglo je iz Beograda, Sente, Subotice i Niša.


"Lažni profil je koristio naš logo, praktično je zloupotrebljen naš znak, znak fonda i delovalo je vrlo uverljivo. Sve je to moglo da povuče korisnike da pomisle da je to zaista poruka od fonda, izgledao je kao zvanična komunikacija PIO Fonda. Tražili su od penzionera da ostave ime i prezime, poslednje četiri cifre mobilnog telefona i broj tekućeg računa. Međutim, važno je da penzioneri znaju da fond nikada neće tražiti lične podatke preko društvenih mreža", naglasila je Timotijevićeva.


Ukazala je na to da PIO Fond ima sve potrebne podatke o penzionerima u svojoj bazi, te da je zahtev za dostavu podataka preko društvenih mreža apsolutno neosnovan.


Iako su mnogi penzioneri prepoznali da se radi o prevari, potvrđen je jedan slučaj u kojem je žena dostavila svoje podatke i istog dana joj je novac skinut sa računa.


"Ovi ostali penzioneri su ipak prepoznali neku opasnost, videli su rizik u svemu, pozvali su fond, naravno, dobili su instrukciju da te poruke odmah brišu, jer je bilo jasno da je prevara u pitanju", ukazuje Timotijevićeva.


Kako prepoznati prevaru

Na pitanje šta treba da bude znak, pre svega penzionerima i korisnicima, da je u pitanju lažni nalog i da nije zvaničan profil PIO Fonda, Jelica Timotijević, direktorka Sektora za odnose sa javnošću Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, istakla je da PIO Fond nikada ne komunicira sa korisnicima na taj način.


"To nije način na koji mi inače komuniciramo sa našim korisnicima. Nikada fond PIO preko naših zvaničnih naloga i inače nikada ne traži javno od penzionera da dostave lične podatke. Mi te podatke već imamo u našoj bazi, jer su oni, kada podnesu zahtev za penziju, već registrovani kao osiguranici. Nema potrebe da ih ponovo tražimo", naglasila je ona.


Kako je dodala, PIO Fond ima brojne mehanizme za zaštitu ličnih podataka svojih korisnika.


"Mi čuvamo i obezbeđujemo te podatke na sve moguće načine", ukazala je Timotijevićeva.


Takođe, ona je napomenula da PIO Fond ima zvanične profile na društvenim mrežama, kao što su Fejsbuk i Instagram, ali da su svi ti profili na njihovom zvaničnom jeziku, ćirilicom. Lažni profili, poput ovog koji je zloupotrebljavao naziv fonda, koriste latinicu, što bi trebalo da bude prvi znak da nešto nije u redu.


"Mi komuniciramo sa korisnicima preko mreža, tako što ih obaveštavamo, dajemo im informacije, upozoravamo ih i podsećamo ih na važne stvari, ali nikako ne tražimo lične podatke, niti bilo šta poklanjamo. Fond ne poklanja. On isplaćuje zarađene penzije", ukazala je Timotijevićeva.


U pitanju krivično delo, prijaviti prevaru MUP-u

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO Fond) obratio se administratoru Fejsbuka sa zahtevom da se lažni profil koji zloupotrebljava njihovo ime i logo blokira.


Kako je objasnila Jelica Timotijević, direktorka Sektora za odnose sa javnošću PIO Fonda, fond je uradio sve što je u njihovoj moći da dokažu da je profil lažan i da ga prijave nadležnim organima. Međutim, iako je od podnošenja prijave prošlo nekoliko dana, taj profil je i dalje aktivan.


"Pošto nalog nije blokiran, nastavili smo sa obaveštavanjem korisnika putem našeg zvaničnog sajta i drugih društvenih mreža, kao i saopštenjima medijima. Najbolji način da dođemo do naših korisnika je preko medija, i nadamo se da ćemo ovim putem upozoriti sve da budu oprezni i da ne daju svoje lične podatke", naglasila je Timotijevićeva.


Ona je istakla da su svi oštećeni penzioneri upućeni da prijave ovu prevaru Ministarstvu unutrašnjih poslova, jer je u pitanju krivično delo.


Šta savetuje Republička unija potrošača?

Predsednica Upravnog odbora Republičke unije potrošača Vesna Perinčić, apeluje na penzionere da budu izuzetno oprezni. Ističe da ako nešto zvuči previše dobro da bi bilo istinito, verovatno nije. U slučaju da su već postali žrtve prevare, prvi korak je da se obrate policiji.


Ukazuje da su internet prevare sve češće, i ističe da je edukacija potrošača ključna u ovim situacijama.


"Iako kupovina preko interneta i korišćenje društvenih mreža imaju brojne prednosti, oni nose i niz opasnosti. U potrošačkim organizacijama stalno radimo na edukaciji i podizanju svesti. Objavljujemo edukativne filmove, i veoma je fascinantno koliko se potrošači prepoznaju u situacijama prikazanim u tim filmovima. Često shvate da su i sami postali žrtve prevara jer su poverovali slatkorečivim ponudama trgovaca koji su specijalno obučeni da ciljaju najranjivije kategorije naših sugrađana", ukazuje Perinčićeva.


Potrošačke organizacije i prevencija prevare

Podsetila je i na važnost zaštite potrošača od internet prevara, naročito preko registara "Ne zovi", koji ograničava direktne marketinške pozive bez pristanka potrošača.


Prevencija je, kako je istakla, ključna u zaštiti najranjivijih kategorija poput penzionera.





 
 
 

Comments


Projekat je podržan od strane Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine

logo_60x120-2.png
bottom of page